Kalėdinis Grinčo stilius (visoms ir visiems, per Kalėdas staiga atradusiems, kad Grinčas yra jų alter-ego)

*Grinčas - kalėdinio širšalyno toleravimo mechanizmas, ypač kai esi toli nuo artimųjų. Pasikrauna nuo kalėdinių blizgučių, bantukų ir bendros in-the-air psichozės.

"Ugly Betty"

"Ugly Betty"

Ar jau galvojate apie šventinį garderobą? Aš, kaip tikrų tikriausias Grinčas*, turiu idėją. Ir šią idėją išmainyčiau nebent į ką nors iš Alessandro Michele kolekcijų (#gucciyrabiblija). Daugiau konkurencijos šis daiktas neturi.

Lietuva vengia bet ko, kas artinasi iš JAV. Bet yra vienas geras dalykas, kurį senasis žemynas pasiskolino ir tapo nauju, neįtikėtinai populiariu kalėdiniu drabužiu, savo juokingu absurdiškumu nurungęs vakarines sukneles: bjaurūs kalėdiniai megztiniai (angl. ugly Christmas sweater). Kuo, ėė, kaip čia pasakius, beviltiškesni, tuo geriau. Neturi laiko, neturi noro, niekas netinka, nepatinka tendencijos, eini prieš bangas, kartojasi vakarinių drabužių tendencijos, nori būti dėmesio centre? Kalėdiniai megztiniai savo raudonai-žaliai-baltai spindinčioje grožybėje sutalpina visas kalėdines nuotaikas ir nenuotaikas. Bet kokia vakarinė suknelė nublanks prieš bjauriuosius, neironizuoju. Kaip tik jo ieškau.

sanantonioexpressnews.com. Tokias tetas pamenu dar iš savo paauglystės. Bet jos nedingo (tas yra gerai - nebūtų iš ko gaudyti idėjas visokiems Bjaurių megztinių vakarėliams)

sanantonioexpressnews.com. Tokias tetas pamenu dar iš savo paauglystės. Bet jos nedingo (tas yra gerai - nebūtų iš ko gaudyti idėjas visokiems Bjaurių megztinių vakarėliams)

Kodėl tie megztiniai “bjaurūs” – sunku pasakyti. Man jie primena močiutės nuregztus briedžiais ir eglutėmis dekoruotus vaikiškus megztinius, o kas močiutės nuregzta dažniausiai nepavaldu jokiems vertinimo kriterijams nei tendencijoms, jie kvepia nostalgija. Kai pardavėja San Diege mano šiaurietiškam, kaimiškai raštuotam, neraudonam megztiniui ankstyvą rudenį išreiškė komplimentą “I love your christmas sweater” (angl. “man labai patinka tavo kalėdinis megztinis”), nebežinojau, ką atsakyti – ačiū ar pasiūsti ją kuo toliau.

Ruby Aldridge <3

Ruby Aldridge <3

Bjauriais kalėdiniais tradiciškai vadinami kalėdinių spalvų (raudonos, žalios, baltos) megztiniai su privalomais motyvais: briedžiais raudonomis nosimis, sniego seniais su morkomis vietoj nosių, skarotomis eglutėmis, gauruotomis meškutėmis, snaigėmis, zylėmis, kalėdiniais tortais, prakartėlėmis ir Kalėdų seniais. Dažniausiai viskas vienu metu - megztinyje įkomponuota siuvinėjimo, įmezgimo ar aplikacijų būdu. Kalėdinis megztinis yra nuoširdžiausia, naiviausia dovana iš praeities -  tiesiogine prasme. Galbūt dovanotas artimojo, kuris naiviai nenutuokia/nesupranta jūsų stiliaus. Ir nenuostabu, kad naiviosios dovanos nugula vintažiniuose butikuose. Tačiau ten jos nedulka!

JAV kalėdiniai megztiniai iš padėvėtų drabužių parduotuvių dingsta likus keliems mėnesiams iki Kalėdų. Interneto parduotuvės suskubo užpildyti nišos – tačiau net ir iš jų bjaurieji dingsta gerokai iki Kalėdų. Google paieškoj vos įvedus ugly christmas sweater išmeta dešimtis, ne – šimtus bjaurių kalėdinių megztinių parduotuvių.

soletopia.com. Šitie bičai turi biški rafinuotesnį supratimą apie kalėdinį stilių.

soletopia.com. Šitie bičai turi biški rafinuotesnį supratimą apie kalėdinį stilių.

Kaip ir ūsai bei barzdos, akiniai raginiais rėmais, t.y. old-school’as - viskas, kas nešiuolaikiška, įskaitant skarotuosius megztinius, kurie hipsterių dėka į madą grįžo 2011-aisiais ir tapo šventinio garderobo numeriu 1. Po kelių metų adaptacijos kalėdinių megztinių paklausa išaugo 450 proc. Stebuklų metas.

Vyro darbe kasmet rengiami bjauriausiojo kalėdinio megztinio rinkimai – tik dėl jų į tuos (nuobodžius) vakarėlius ir einu. Bjaurūs megztiniai visiems patinka! Gruodžio 12 – nacionalinė bjauriojo Kalėdų megztinio diena JAV. Kalėdinis megztinis tapo tarsi ironišku šarvu prieš per siūles sprogstančią Kalėdų isteriją. Ar nevisai delikačiu būdu parodyti savo požiūrį į Kalėdas. Ir pamerkti akį savo močiutei.

Europoje nuostabūs negražieji įsibrovė į aukštąją madą ir tapo rafinuotesni. Močiutiški geometriniai raštai (angl. fair-isle), spindintys siuvinėjimai ir skoningesnės kalėdinės spalvos pamažu transformuoją bjaurų kalėdinį megztinį į, sakykim, sezoninį puošnų megztinį. Spėju, komplimentą pasakius pardavėja greičiausiai tą, sezoninį, ir turėjo omeny. Kaip bežiūrėsi, skarotų eglučių megztiniai iš pašaipių tapo skoningo šventinio garderobo dalimi. Sunku įsivaizduoti – jei galvotume apie originalų aprašytąjį variantą.

Leandra Medine

Leandra Medine

Visgi, bent jau man, atmetus visus stereotipus, šis megztinis yra daugiau nei šmutkė. Kalėdos apskritai, daug kam gali būti užgožtos komerciškumo, banalumo. Šis nostalgiškas, didelis, beformis, juokingai neskoningas, belytis drabužis beveik stebuklingai nuima šventinių vakarėlių, vakarienių, išlaidų įtampą, trumpam pertraukia iki skausmo ausyse užstrigusias kalėdines melodijas ir tarsi grąžina ten, kur svarbu - į šeimą.

Tai su šventėm!

Laura

Raudona, švelni ir spindinti

Kas? Nauja užrašų knygutė. Tiesiog limpa prie rankų – graži gavosi, nors tu ką. Užrašų knygutės nebūna apie kažką – na, jos skirtos tapti tuom kažkuom – savininko užrašų dėka. Ir maniškė tokia pati, tik dar ir įkvepianti - pilna iliustracijų ir 10 pačių įžūliausių mados mūzų, neieškančių žodžio kišenėje ir jų pamąstymai apie madą, grožį, kompleksus ir vyrus. Viliuosi, kad mano surinktų ir iliustruotų mūzų išmintingos mintys, patarimai, paburbėjimai ir replikos privers šyptelt, pasikelti nuotaiką, įkvėps naujam žygiui ar netgi išprovokuos “aha! o ką sakiau!” akimirką. Dariau tokią knygutę, kokios pati norėčiau – ir užsirašyti, ir papaišyti ir paskaityti. Praktiška, ane? (Psst, praktiškos ir gražios dovanos – geras dalykas, nes retas!)

Labai norėjau raudonos knygutės – ne bet kokios, o štai tokios - kininės raudonos ryškumo (angl. Vermillion red). Kad būtų sexy, įsimintina, stiprių moterų knyga. Na, gerai užrašų knygutė apie stiprias moteris - stiprioms ir norinčioms tokiomis būti.

Ją iliustravau besikraustydama iš Japonijos į JAV – tarp kalnų dėžių ir išmėtytų daiktų, naktį, kai visi aplink knarkė, laukdama kažkelinto vėluojančio lėktuvo. Okinavoje, Tokijuje, Niu Orleane ir Misisipės pakraščio miestely, Šiaurės Karolinos karinės bazės viešbuty – sudrožiau 4.5 vermillion red pieštukus, ištaškiau pusbutelį japoniško kaligrafijos tušo ir kalną grafitinių pieštukų – knygutė žūtbūt turėjo atsirasti prieš Kalėdas. Ir atsirado, kaip koks stebuklas - naglas nagliausias stebuklas.

Jau šiandien “Įkvėpimo užrašinę siekiančiai būti savimi” rasite www.knyguklubas.lt (EU 8.53), “Pegasas”, "Vaga" ir kituose knygynuose bei "Maximose".   

Štai kokia ji:

Knygų klubo naujienlaiškio fragmentas. www.knyguklubas.lt

Knygų klubo naujienlaiškio fragmentas. www.knyguklubas.lt

Su kalėdiškiausiais, šilčiausiais ir nagliausiais linkėjimais! 

Laura

Ar gražu kopijuoti?

„Talentai skolinasi, genijai vagia“, – prisiminiau interneto platybėse keliaujančią frazę nardydama Seulo mados labirintuose: nuo pigiausių niekniekių turgų iki didmeninės prekybos dangoraižių, prikimštų garsiausių dizainerių drabužių. Padirbtų, žinoma. Ir pati vaikštau švytuodama „Hermes Birkin“ rankinės precizine kopija.

gray2.jpg

„Birkin“ kainuoja 12 000–200 000 dolerių, tad net nenoriu apsimetinėti, kad tokie pinigai cirkuliuoja mūsų šeimos biudžete šopingui, ir dėl to nesijaučiu nė per nago juodymą blogai. Garsiosios rankinės gaminamos ypač mažais kiekiais (jų laukti reikia apie šešerius metus) - visos norinčios ir turinčios atliekamų bent 12 000 dolerių nesulauktų. Jane Birkin yra viena iš mano stiliaus dievaičių, o ši kopija už 3 proc. kainos yra iš serijos #tumanpatinki.

Jane Birkin su Serge Gainsbourg. Šiaip tai Jane, iki garsiosios rankinės sukūrimo, pavadintos jos garbei, nesiskyrė su savo pintu krepšiu.&nbsp;

Jane Birkin su Serge Gainsbourg. Šiaip tai Jane, iki garsiosios rankinės sukūrimo, pavadintos jos garbei, nesiskyrė su savo pintu krepšiu. 

Turėtų būti gėda? Minčių kyla visokių. Kopijavimas madoje yra unikalus reiškinys – ne juoda ir balta, o labiau pilka zona.

Plagiato ieškojimas Lietuvoje yra įstabi paranoja, kokios nemačiau niekur kitur. Tokios grupės kuriasi socialiniuose tinkluose – jų nariai dėl „savo“ idėjų leidžiasi į beprasmes diskusijas, kas pirmesnis: višta ar kiaušinis; pavieniai freelancer’iai visur mato savo idėjų kopijas; dizaineriai grasina teismais kiekvienai provincijos mezgėjai ir siuvėjai. Didelės žuvies mažoje baloje problema.

Iš savo patirties Kalifornijos dailės institute pamenu vieną incidentą, kai penki studentai į tą pačią paskaitą atnešė identiškus namų darbus, t. y. visi penki nuo kažko nukopijavo neimprovizuodami. Kadangi instituto taisyklės draudė plagiavimą, užsukau pas katedros vedėją pasitarti. O ši prunkštelėjo, mojuodama Autorių teisių, patento ir plagiato įstatymų knygiūkšte man panosėj: „Ką, visos tavo paskaitų medžiagos – absoliučiai autentiškos? Ką, nė sykio neatsidarei „Google“ ir neišsisaugojai nė vienos nuotraukos ar užduoties pavyzdžio? Nuotrauka tavo „PowerPoint“ programoje, jei nėra pačios daryta ir be nurodytų šaltinių, jau yra plagiatas.“ Dėl to, kad namų darbas gal buvo per sunkus ir studentams teko ieškoti trumpesnio kelio, buvo atskiras „kilimėlis“ man.

JAV autorių teisių įstatymas, ginantis muzikos, meno kūrinių, literatūros, teatro ir kino kūrėjus, mados neįtraukia (ir niekada nebandė) į meno kūrinių kategoriją, nes mados daiktai yra pirmiausia funkcionalūs, t. y. jų funkcionalumas yra svarbesnis nei meninė vertė (kas galėjo pagalvoti?!).  

Paradoksas, tačiau moderniojoje mados industrijoje kopijavimas (ir padirbiniai) nelaikomi blogiu ir yra beveik reikalingi: su tuo sutinka net kūrėjai – tai palaiko industrijos inovatyvumą ir dinamiką. Į 2017 m. „Gucci“ kruizinę kolekciją dizaineris įtraukė trikotažinius marškinėlius, kurie atrodė kaip pigūs padirbiniai, o rankinės su užrašu REAL – tarsi nupurkštos grafičių dažais.

Nepaisant piktų autorių teisių bylų, tendencijos pamirštamos po pusmečio, po dvejų metų perdaromos, kas nors jas nukopijuoja, dar kas nors atsiranda iš kopijos – ratas sukasi, idėjų netrūksta: mados industrija atvira visiems, kas nori į ją patekti. Patentuotų dalykų, dėl kurių verta kelti painias bylas, madoje yra nedaug. Nors autorystė dizaineriui priklauso automatiškai, patentą reikia gauti. Niekas nesiekia patentuoti dizaino, kuris nebebus aktualus po metų, nes tai kainuoja, užtrunka labai ilgai, o Patentų komisiją tektų ilgai ir kantriai įtikinėti, kad raudoni padai, aguona ar mėlynas turkio atspalvis yra inovatyviausi, unikaliausi, iki tol neregėti – tavo pirmojo sukurti dalykai.

Visgi ne visi nukopijuoti dizaineriai jaučiasi nuskriausti: ne vienas, kuriantis gatvės subkultūrų inspiruotus drabužius, sako, kad pamatyti savo darbo kopiją kinų turguje ar ant tetulės, pardavinėjančios buritus, biusto yra komplimentas. Vadinasi, idėja sugrįžo ten, iš kur kilo, – į gatvę, kartu užsitikrindama išliekamąją vertę.

Kaip sakė madam Chanel, „anokia mada, jei ji nepasiekia gatvės“, o gatvei plagiato taisyklių knygiūkšte panosėj nepamojuosi.

Dėvėk padėvėtus

Gucci SS 2016

Gucci SS 2016

Dar gerokai prieš tai, kai vintažas tapo masine tendencija, mano draugė Stephanie iš San Fransisko godžiai kedendavo visokius dėvėtų drabužių butikus, kuriuose dažniau, nei galėdavai tikėtis, šmėžuodavo vintažinė „Prada“, „Miu Miu“, „Gucci“ ir pan. Tiesa, Stephanie manija nekėlė man jokių emocijų, nes aš gi – iš posovietinio bloko, o jame dėvėtus daiktus perka tik tie, kurie neįperka naujų. Tas dezinfekanto kvapas, neišplaunamas ir neišvalomas, tarsi uždėdavo per du metrus šnerves dirginantį pranešimą: „Skurdas.“ Ne, ačiū. Taupysiu ir pirksiu naują. Taigi, draugei tik palaikydavau kompaniją.

Dėl nutekėjusio laiko karčių ašarų nelieju, bet kažin ką padaryčiau, jei galėčiau atsukti jį prieš kokius aštuonerius metus, kai vintažinės „Prada“ basutės kaladėlių formos kulniukais tuose butikuose nebuvo brangesnės už naujas kaip dabar. Tada jos dulkėjo numestos po eilėm suknelių, o aš galvojau: „Fui, kaip negrakštu.“ Laikai pasikeitė. Tai nuo kada dėvėti drabužiai pasidarė stilingas vintažas?

Po Antrojo pasaulinio karo apribojimų ir trūkumų, kai kiekvienoje šeimoje buvo įprasta nebenaują vyro kostiumą persiūti į moterišką, o šiam susidėvėjus – į vaikišką, seni, rankomis gaminti daiktai ėmė kelti blogų asociacijų. Tačiau septintajame dešimtmetyje atsirado hipiai. Jie ir buvo tikrieji hipsteriai: rūpinosi ne tik kokiu ekologišku gėriu pamaitinti savo astralinius kūnus, švelniai plevenančius žolės dūmo debesy, bet ir kaip aprengti fizinius – rinkosi vintažą ir rankdarbius. Hipiams pavydžiu, nes tų laikų dėvėtų daiktų butikuose dar buvo muziejininkų ir kolekcininkų neįvertintų karalienės Viktorijos ir karaliaus Edvardo VII laikų drabužių – dabar ypač madingų medvilnės nėrinių palaidinių ir suknelių. Nepopuliarių vintažinių butikų radiniai tapo gatvės stiliaus dalimi, o ši paveikė ir orių prezidentienių, ir garsenybių stilių valdomą didžiąją madą.

Tik anais laikais hipiai, kiti gatvės stiliaus getų madistai ir Stephanie vintažiniu stiliumi siekė pabrėžti savo originalumą, išsiskirti iš main stream minios, o dabar vintažinis stilius yra madingas, tad išsiskirti iš minios – vis sudėtingiau, o tikrojo vintažo – vis mažiau: greitai apie jį skaitysime tik knygose. Vintažas tapo toks kultinis, kad mados industrijos žaidėjai susikeitė vietomis: originalus drabužis iš septintojo dešimtmečio yra dvigubai ar net dar brangesnis už savo retro stiliaus fast fashion „kolegą“. Ne vienam kyla klausimas: kodėl, galėdamas apsirengti naujausiais madingais drabužiais, turiu vilkėti dėvėtus?  

Pirmą atsakymo dalį, tikiuosi, žinote: todėl, kad mada kartojasi. Mada – viena iš nedaugelio sričių, kurioje naujesnis daiktas nebūtinai yra geresnis, geidžiamesnis ar brangesnis, skirtingai nei jūsų išmanusis telefonas ar automobilis. Pagalvokite apie bet ką iš Maisono Martino Margielos (iki Galliano) arba Rei Kawakubo: jų daiktai – laikui atsparūs meno kūriniai, tad prie jų net tradicinis pavadinimas „vintažas“ nelimpa.

Kita atsakymo dalis – aktualesnė: ekologiško, sąmoningo vartojimo, tvaraus išlikimo idėja yra svarbi visose gyvenimo srityse, įskaitant madą. Žinoma, galite pirkti naujus aštuntojo dešimtmečio stiliaus „Gucci“ džinsus, raukiniuotą palaidinę, tačiau ką nors panašaus rasite ir vintažiniuose butikuose, „eBay“ arba „Etsy“ – beliks užsisiūti aplikaciją, pasirišti kaspinėlį su dirbtine gėle ir atrodysite kaip nuo podiumo. Lengvai ir greitai kopijuojamos, atpažįstamos mados amžiuje jus iš minios išskirs vienas, tačiau esminis bruožas – autentiškumas.

Dolce&amp;Gabbana SS 2016

Dolce&Gabbana SS 2016

Ir paskutinis svarbus dalykas: fast fashion industrija įgijo raumeningą konkurentę – slow fashion. Slow fashion yra fast fashion priešingybė, tačiau ji nėra antimada, apatija madai ar brangių klasikinių drabužių stilius. Slow fashion koncepcija tokia pat, kaip ir slow food: mąstoma ne tik apie produkto kokybę, bet ir iš kur jis atkeliavo, kas prie jo darbavosi, kokią istoriją jis atsinešė su savimi. Nes žymiai smagiau yra kabinti draugės išvirtą uogienę, vilkėti suknelę, kuri puikavosi pokario madistės spintoje, ar pirkti vietinės talentingos dizainerės paltą. Daugumos šiuolaikinių fast fashion gamintojų gaminių kokybė yra gera (savo vienuolikos metų senumo „Zara“ denimo šortų kaip kokių geležinių klumpių nepavyksta sudėvėti), o slow fashion ne tik atkreipia dėmesį į kokybę, bet ir skatina užmegzti kontaktą su daiktu: pažinti jo gamintoją, prie jo prisirišti. Atsimenate posakį: „Aš batus visą gyvenimą nešiojau, atidaviau sūnui – per 25 metus kaip ėste suėdė.“? Šis ir būtų tiksliausias slow fashion, sąmoningos mados, neatskiriamos nuo vintažo tendencijos, apibrėžimas.

Galima sakyti, kadaise buvusi snobiška mada suteikia oficialų palaiminimą visiems vintažo mėgėjams ir nedrąsiems jo šalininkams, tad pašukuokit dėvėtų drabužių parduotuves, kol jų dar yra.

Prada SS 2016

Prada SS 2016