Langučiai genuose

Sako, kad asmeninis stilius yra tai, ką vilki kasdieną. Bet tai - nelabai tikslu, nebent toje pat lokacijoje gyveni visą gyvenimą. Tai, ką dėvėjau Vilniuje, pasirodė nereikalinga Okinavoje, kas tiko San Diege - nekimba Šiaurės Karolinos pajūrio miesteliui. Aplinka, kurioje drėgna ir karšta, aplink namą šmirinėja driežai, ant lango vakare užšoka pasisveikinti ryškiai žalios varliukės (Pantone Greenery žalumo, madingos) ir jos gaga kaip žąsys, o žmonės gyvena lėtu ir ramiu ritmu. Man smalsu prisitaikyti prie aplinkos, t.y. matyti save kaip dalį jos. Nes jei protestuodama varyčiau su džinsais ir dekonstruotais avangardiniais marškiniais, kas man ypač patiktų kokiam Niujorke (ar Vilniuje), prarasčiau galimybę įsijausti į čia ir dabar. Dar – būtų kraujo-cirkuliaciją-spazmuojančiai karšta, nes toks paprastas dalykas, kaip džinsai, kurie, pamanytum, bendrai yra kasdienybė, čia – retas malonumas (jei atvirai, džinsai dažniau nutraukiami nuo pakabos pasitikrinti apimtims, negu išeiti kur nors jais vilkint).

Todėl - hello suknelės, vėją keliančios pageidautina. O su dabartine langučių ir nostalgiškų retro suknelių tendencija prisiminiau, kad be jų negaliu (ir be retro, ir be langiukų. Dar negaliu be dryžių, gėlių, taškiukų, kaklaraiščio raštų, bet apie juos vėliau – vasara dar tik prasidėjo). Langučiams meilė užgimė anksti, štai įsitikinimui: 

Manau, kad nuo to laiko, 4.5 metų, languotus marškinius visada turiu, nepaisant tendencijų 

Manau, kad nuo to laiko, 4.5 metų, languotus marškinius visada turiu, nepaisant tendencijų 

Kalbant apie nostalgiją, moteriškos gingham langučių suknelės ir Brigitte Bardot stiliuje yra su lygybės ženklu, kaip Jane Birkin yra lygu džinsai ir balti marškinėliai minus liemenėlė plius pintas krepšiukas.

Madam BB ir šiuolaikinės, septintojo dešimtmečio inspiruotos tendencijos (Pringle ir Carolina Herrera) a la Brigitte Bardot

“Gėlių raštas pavasariui? – pribloškiančios naujienos” sarkastiškai prunkštelėjo Meryl Streep herojė filme “Ir velnias dėvi Prada”. Nors Ana Wintour – not my cup of tea, tačiau gėlės pavasarį - toks neišvengiamas, tikėtinas ir tuo pat – nuostabus, hipnotizuojantis printas, palyginti su langiukais: kukliu, kasdieniu, naiviu, nieko iš kojų neišverčiančiu raštu. Tačiau langiukai, kaip ir kitas santūrus raštas, yra geras pagrindas bet kokioms dizaino idėjoms, ir šiuolaikinės tendencijos mielai tuo žaidžia. Ir jei kam atrodo, kad gėlės yra moteriškiausias raštas, drįsčiau abejoti: nieko nėra romantiškesnio ir moteriškesnio nei smulkių langiukų audinio suknelė - kokią ir pasiuvau. Iš plonos, beveik permatomos medvilnės, su visai atvira nugara ir skeltu prieky (tobulam audinio judesiui, na ir kojoms). Žodžiu, kuriu savo provansą.

Čiau!

Čiau!

Alberto ir Tėčio nuotraukos

Ar reikia Valentinui apatinių

Beveik 90 proc. mano draugų ir artimųjų bevelytų nekreipti dėmesio į Valentino dieną: vienišieji grąžo rankas vienatvėje ir be tikslo dairosi į raudonai rožinį asortimentą parduotuvėse: prastą brangų šokoladą, rausvus pliušinius meškiukus, blizgančius papuošalų rinkinius širdies formos aksomo dėžutėse, nėriniuotus minimalistinių apimčių apatinius, susuktus į besiskleidžiančius rožės žiedus (kaip simboliška...), raudono poliesterinio atlaso peniuarus, kurie sausuose butuose įsielektrinę net kibirkščiuoja (fejerverkai!) ir kitokį sacharininį šlamštą, turintį simbolizuoti meilę. Turintys antrąsias puses vaikšto kankinių veidais nuo prievartinės konkurencijos parodyti socialiniuose tinkluose kuo kūrybingesnes, dosnesnes meilės išraiškas ir piktindamiesi komerciškumu trina elektroninius naujienlaiškius su “viliojančiais pasiūlymais Jai ir Jam (dažniausiai – jau minėtas raudonai rausvas asortimentas). Būtų laikas ką nors pasiūlyti “Jai ir Jai” arba “Jam ir Jam”. Rimtai, Maksima.  

Likę 10 proc. – paaugliai ir vaikai, kuriems bet kuri šventė yra gera švęsti - be konspiracijos teorijų ir dažnai užtenka tik josios simbolio, kad ir širdelės ant skruosto (apie tai visai įdomu pagalvoti, ramiai prisėdus ir išjungus skepsį).

Tie, vieniši ar poros, nesutinkantys dalyvauti pigaus gazuoto vyno, saldumynų bei apatinių šventėje vadinami neromantiškais. 

Komercinė šventė? Pfff. Japonijoje Valentino diena yra svarbesnė net už Naujus metus (teoriškai didžiausią jų šventę): parduotuvės čeža ir tviska raudonų ir rožinių šokolado dėžių pilimis – apgultis būtų santūrus žodis, nes (tik) moterys šluote šluoja šokoladą visiems pažįstamiems vyras – vadovams, bendradarbiams, broliams, uošviams, šiaip draugams ir savo vyrams (tiesa, vyrai atsilygina lygiai po mėnesio, 1978-aisiais sukurtoje šventėje - Baltojoje dienoje - toms, iš kurių gavo šokolado. Dovana kultūringam vyrui turi atsieiti bent trigubai nei gautoji. Baltas šokoladas būtinas).

Tikrai, ką daugiau veikti per tą Valentino dieną – valgyt šokoladą, gert šampę apsitempus leopardiniais apatiniais bežiūrint romantinę komediją gal visai ir malonu. Bet pakalbėkim apie apatinius.

Tik neskubėkit lėkti į laperlas, agent provocateur ir kt. Ak, nieko prieš jas neturiu. Tačiau yra nauja, ultra moderni tendencija apatinių industrijoje, kuri man, kaip apyaršei feministei yra labai maloni – prie kūno taip pat. Ilgai apatiniai buvo kuriami vyriškai akiai, jų gundomumo koficientas buvo svarbiausias dalykas, ypač prieš Valentino dieną – suvilioti, nustebinti, pamaloninti jį. Šia prasme nesiskiriame nuo japonių, tik atlygio dienos iš vyrų neturim (Kovo 8-oji nesiskaito). Šiuolaikiniai apatinių dizaineriai (dažniau – dizainerės), pasikrapštę galvas, nusprendė grąžinti apatinius moterims, ir šį kartą - beveik išmaniuosius: ploniausių high-tech audinių, visiems odų atspalviams ir visoms kūno formoms; besiūlius, bekraščius (jokių ten stringų virvelių, įsrėžusių į strėnas ar jautrių nėrinių), lazeriu pjaustytus prabangius apatinius. “Matrica” ir “Žvaigždžių karai” kartu sudėjus, ne mažiau. Čiau “Viktoria’s Secret” angelai, su mikro kelnaitėmis ir suspaustais, blizgučiais pabarstytais papukais kiečiausiose liemenėlėse – likite ant podiumo, ten gerai atrodote. Labas, nematomieji, patogieji, puikieji #girlpower #girlboss apatiniai, skirti kūnui.

Kur seksualumas, klausiate? Štai kur: spėlioti - su apatiniais ji ar be - yra daug seksualiau, nei matyti nėrinių, petnešėlių ir kaspinėlių ornamentą, įsirėžusį po drabužiais ar, dar blogiau, juos taisytis, nes jie arba griaužia, arba smunka ir slenka.

Galų gale būti gundančiai nebūtinai reiškia užsidengti vampyriškais raudonais ar juodais nėriniais. 

Madam Chanel mėgo sakyti: prabanga turi būti patogi. Jei ji nepatogi, tai jokia ji ne prabanga.  

Dar vienas apatinių industrijos pliusas: naujoji dizainerių karta nebereklamuoja savo produkto ant nugludintų six-pack'ų, aliejumi nublizgintų, Photoshopu padailintų užpakalių ir putnių krūtinių, viliojančiai atstatytų objektyvui. Niekas nesiginčija, kad tai gražu - tačiau moterims su celiulitu, strijomis, nebūtinai nugludintomis apimtimis IRGI reikia fainų apatinių! Tokios nuotraukos gal ir ne vyrų džiaugsmui, bet moterims jos žymiai suprantamesnės - tuo atvirumu gali atrodyti net šokiruojančios. Nes priimti savo (ir kito) kūną tokį, koks yra, yra reikalų daugeliui. 

Tai su išties prabangių apatinių diena! 

"Undone", "Nude Label", MarieYat", "Base Range", "Bluebird" apatiniai ir nuotraukos. 

Apie madą ir desertus

Kai prieš metus žurnalo “Moteris” redaktorė Gražina Michnevičiūtė maloniai sutiko įdėti nedidelį (tada taip tikėjausi) mano interviu knygos “10 auksinių mados raktelių ieškančiai savo stiliaus” pasirodymo proga ir paklausė, su kuria iš dviejų jos puikiausių žurnalisčių būtų smagu pliurpt, atsakiau, kad jokio skirtumo. Ir taip, po savaitės plepėjau Skype su čiauškute ugniniais plaukais, dabartine “L’Officiel” vykdančiąja redaktore Asta Lipštaite (madublogas.lt).

See this Instagram photo by @asta.lipstaite * 76 likes

Ji įtikinėjo, kad 4 ryto keltis dėl pokalbio jai vieni niekai (15h laiko skirtumas tarp Japonijos ir Lietuvos buvo visai nedraugiškas pokalbiams). Velnias, pamaniau - čia tai bent atsidavimas darbui. Vėliau skaičiau “Motery” tą netikėtai didžiulį interviu ir galvojau, kad seniai mėgavausi tokiu tekstu (ne, ne – ne dėl savo plepalų) – Asta pasakoja vaizdais! Atsimenu, net tyrinėjau, kaip ji sudėliojo įžangą, klausimų-atsakymų gabalą, pabaigą... Kai turėsi savo Rašymo mokyklą, gal turėsiu pas tave blatą? ;)

Gruodžio pradžioje pasaulį išvydo nauja mano knyga – raudonamažanagla knygutė tiksliau - “Įkvėpimo užrašinė siekiančiai būti savimi”) ir vėl atsirado galimybė papliurpti su Asta – jos smalsiais, brain-picking klausimais apie madą, naglumą, desertus, neminimalizmą ir subtilumą (daugeliui žinomas mano santykis su šiuo žodeliūkštpalaikiu). Asta, atsakymą į tavo klausimą apie desertus papildyčiau – pokalbiai su tavimi yra desertai. Tad daugiau nebepostringauju - nuoroda į Astos blogą ir interviu. Malonaus skaitymo!  

 

http://madublogas.lt/pokalbis-su-laura-latour-kaip-tapti-stilinga-ir-truputi-izulia-mados-asmenybe/

 

POKALBIS SU LAURA LATOUR: KAIP TAPTI STILINGA IR TRUPUTĮ ĮŽŪLIA MADOS ASMENYBE

Mėgstu ilgas priešistores. Šį kartą pasistengsiu kuo trumpiau – juolab kad jūsų laukia daug įdomaus skaitymo.

Šį pokalbį suplanavau dar vasarą (nebesistebiu), kai pasirodė Lauros Mizgirytės-Latour knyga „10 auksinių mados raktelių ieškančiai savo stiliaus“. Jums pažįstamas jausmas, kai kartais gyvenime nutinka kas nors iš kosmoso srities, ir net pats negali patikėti, jog nesapnuoji atmerktomis akimis? Tai štai. Man toks kos(t)mosas įvyko vasarą, kai teko dalyvauti Lauros knygos pristatyme ir moderuoti su ja pokalbį. O po jo sutarėme, kad ji mielai atsakys ir į mano „painius, bet įdomius“ klausimus blog’ui.

 

Prieš pat Kalėdas sužinojau, kad Laura išleidžia antrąją knygą – šį kartą užrašų, su savo kurtomis iliustracijomis ir mados įžūlėlių citatomis. Šiais metais aš pasižadėjau nusipirkti kokį nors laukinių kačių raštų paltuką, tad raudonas tokiu raštu margintas viršelis pataikė tiesiai man į širdį (ir Kalėdų Seniui į maišą). „Akiplėšos įspūdingais bateliais“ – taip jas visas apibūdino pati autorė, o aš pasielgiau ne mažiau įžūliai prieš pat Naujuosius pristojusi prie L. Latour su savo klausimais. Ji man atsakė, gaidžiui nespėjus pragysti 2017-ųjų.

Kodėl man patinka Laura? Visų pirma todėl, kad ji įspūdingai ir iš pirmo žvilgsnio lengvai valdo plunksną  (žinau, kiek iš tikrųjų tai kainuoja), dievinu jos rašymo stilių ir man nesuvokiamą sugebėjimą ant savęs dėvėti tiek įvairiausių raštų ir spalvų (kas nors kiek supranta apie stilių, irgi žino, kiek tai kainuoja, visų pirma žinių ir nuovokos), dar – kad ji gan tiesmuka, ir dar perfekcionistė (atominis derinys, man – be galo žavingas, nors puikiai žinau, ką reiškia ir tai). O Lauros „rakteliai“, mano nuomone, yra apskritai geriausia iki šiol išleista lietuviška knyga apie stilių, nurungianti net visas prancūzių stiliaus paslapčių ir priesakų knygas (kurias aš irgi dievinu), nes ji ne tik nuostabiai žaismingai, įdomiai ir šiek tiek įžūliai parašyta, nestokoja stiliaus patarimų, naudingų įžvalgų, bet dar ir suteikia ŽINIŲ. L. Latour žino, ką rašo, – ji puikiai išmano mados istoriją ir stiliaus reikalus, jos paskaitų eina klausytis Kalifornijos dailės instituto studentai.

Prisiekiu, jokios knygos apie stilių nesu skaičiusi su tokiu malonumu, net pasičepsėdama (apie tai Laura irgi turės ką papasakoti). Žinau, kaip tingisi skaityti ilgus interviu, bet šis vertas jūsų laiko. Jei vis dėlto būsit tokie įžūlūs, kad pasakytumėt, jog siaubingai nuobodžiavot, pati nupirksiu L. Latour užrašų knygelę – kaip moralinę kompensaciją (bet už tai mainais gausit išgert kartu kavos ;-)). Taigi perleidžiu mikrofoną savo herojei, ir tegu nebūna jos kelyje neįveikiamų kliūčių ir nesuderinamų raštų!

Prieš pat Kalėdas pasirodė, Tavo žodžiais, naglas nagliausias stebuklas – nauja Tavo knyga. Ji ir buvo dingstis Tave vėl pakalbinti – ir išgelbėjo mano seniai numatytą interviu nuo amžinosios užmaršties. Knyga visai kitokia: „Įkvėpimų užrašinę siekiančiai būti savimi“ kiekviena galės rašyti ir pildyti pati, bet ant kelio užveda Tavo iliustracijos, surinktos originalios mados įžūlėlių mintys. Kaip jas (at)rinkai? Kokią knygą norėjai sukurti, ar pavyko?

Sumanymas atsirado pats savaime – mano galvoje jų daug sukasi – lyg laukdami savo eilės ištrūkti. Norėjau surasti 10 mados pasaulio moterų iš visų socialinių, ekonominių sluoksnių, skirtingo amžiaus ir jau išėjusių. Jos savo svaiginamos sėkmės dėlionę sudėliojo, galima sakyti, iš nieko. Nuo privilegijomis apgaubtos aukštuomenės, iš kurios kilo Diana Vreeland, iki Chanel, skalbėjos dukters, šiuolaikinių mados pankių – Rihhanos, Iris, Alexos ir kitų. Atrinkdama norėjau parodyti, kad mada, išmintis, skonis gyvenimui nepriklauso nei nuo pinigų ar pažinčių arba įtakingų vyrų. Tačiau jos turėjo daug – poreikį kurti, discipliną, nepriekaištingas manieras ir supratimą, kad niekas nieko neatneš. Noriu griauti išpopintos, „galinčios sau leisti“ ponios, atstačiusios lakuotus nagučius, įvaizdį, dažnai klijuojamą mados pasaulio asmenybėms. Šios moterys – ypatingos, išmintingos, turtingos, ne tik turinčios pinigų. Mane tokios įkvepia.

O „10 raktelių“, kuriuos pristatinėjome vasarą? Jau praėjo šiek tiek laiko, taigi turbūt jau gali įvertinti, kaip knygai sekėsi. Beje, ją perskaičiusi norėjau bučiuot žemę, kuria vaikščiojai (kai dar gyvenai Lietuvoje) (šiuo metu Laura su šeima gyvena Amerikoje – aut. past.). Tikrai jaučiausi lyg gavusi pundą raktų. Anksčiau, būdavo, niekaip neužbaigiu derinio, nesuprasdavau, kokios razinos trūksta, kad išeičiau iš namų visiškai patenkinta. O perskaičiusi knygą viską supratau. Atsakymu tapo ir neprilygstamos buvusios „Harper’s Bazaar“ ir „Vogue“ redaktorės Dianos Vreeland frazė, tapusi ir filmo pavadimu: „The Eye Has to Travel“. Atsakymą, ką ji reiškia, radau Tavo knygoje. Akis turi klajoti, jai neturi būti nuobodu. Ar ir Tu pati taip kuri savo stilių? Rengiesi, kad nebūtų nuobodu?

Asta, ačiū už komplimentus – džiaugiuosi, kad knyga patiko. Apie ją kol kas girdžiu tik gerus atsiliepimus.

Kartais rengiuosi uniformiškai  – džinsais, baltais „Adidas“ sportbačiais ir vyro megztiniu – išsivalo galva nuo stiliaus ir madų informacijos pertekliaus. Čia kaip iš ryškaus, meniško kambario papulti į tuščią su baltomis sienomis ir kėde. Abiejų reikia – balansui. Aš – ne minimalistė: mėgstu eklektiškus, ekstravagantiškus stilius – jie atrodo labiausiai „keliaujantys“, bet juos sudėlioti – sudėtingiausia, nes taisyklių nėra.

Koks elementas Tau visada pagyvina išvaizdą? 

Galva – kas ant jos ir joje. Ir batai.

Dar apie tuos raktus. Tiek tikrai nepatogu nešiotis. Atskleisk, kurias duris ir kuriuo rakteliu (ar rakteliais) pati dažniausiai rakini? 

Žiemą, kai žvarbu, tamsu ir visokie niūrumai į atlapus kabinasi, ieškau struktūros ir stiprybės, todėl vyriški stiliai tarsi padeda apsišarvuoti. O vasarą įsijaučiu į romantišką bohemą – raukinukai, plevėsuojantys linai ir plaukai, balti nėriniai, vaiskios spalvos, spalvoti batukai. Vintažinis stilius – ypatingoms progoms, nes jis gali atrodyti teatrališkai, ekstravagantiškai, o man visa tai ypač prie širdies.

Neklausiu, kas dabar madinga (žinau, kad nemėgsti šio klausimo), klausiu, o kas Tau patinka? 

#Gucciisthebible, tai yra šiuolaikinės mados biblija, išlaisvinusi moderniąją madą, pakibusią statuso, beveidžio minimalizmo ir taisyklių voratinklyje. Alessandro Michele kalba tiesiai man į sielą. Ir ne man vienai – panašu, kad jis prabilo visiems. Man patinka, kad savo kūryba šis dizaineris sugriovė mados „ikonų“ hierarchiją: pristatydamas kolekcijas, kurios vartotojos tipažas ne „šiuolaikiška, savimi pasitikinti, žinanti, ko nori“ ir panašios nuvalkiotos, nieko nesakančios banalybės, o tokia, iš kurios jei nesišaipoma, tai bent keistuolė: moksliukė, su akiniais, be makiažo, spindinti močiutišku vintažu, bet su humoro jausmu ir šiaip – tokia smalsi ir faina.

Patinka „Vetements“ – the new basics. Tokie ekstravagantiški tie jų basics, mums, pososvietinei kartai, gerai pažįstami – tiek tipažu, tiek stiliumi, todėl kartais atsiranda pasipriešinimo jausmas, bet tuo pačiu smalsu. Jiedu su „Gucci“ gerai dera ir sutaria – Alessandro kolekcijose atsiranda tokio Demna Gwasalia atmestinumo, o „Vetements“ – „Gucci“ raukinukų ir spalvų.

Patinka „No. 21“, „Joseph“, Stella McCartney, „LV“, Karlas – „Fendi“ ir „Chanel“, „MSGM“, „TIBI“ estetikos, – ai, ką čia privardinsi.

Nevartoji ir žodžio „subtilus“. Kodėl? Ir kuo skiriasi „joks stilius“, „subtili apranga“ nuo minimalizmo išraiškos normcore?

Subtilus – tai delikatus, jautrus, nepastebimas, bent jau taip sako žodynas. Stiliui apibūdinti tai yra visai netikęs, nieko nesakantis žodis. Tačiau pastebiu, kad „subtilumas“ stiliuje dažniau reiškia baimę ir tiesiog nesupratimą. „Subtilus“ sąmoningai nevartoju mados kalboje, nes šis žodeliūkštis tiesiog parazituoja lietuvių kalboje. Išimtį nenoromis taikau, kai kalba eina apie spalvų skirtumus, šriftą, kompoziciją (šiems dalykams akis skausmingai jautri :-)).

Lietuviams „subtilus“ reiškia kažkokį nepažintą ir neatrastą gėrį, pozityvą ir bekraštes sielos gilumas. Anglų kalboje yra „omg I love it“ – nesvarbu ką, stilių, maistą ar plaukų spalvą. Tai lietuviai mėgsta žarstytis „subtilu“ į kairę ir į dešinę, ir šis žodis visur tinka, nes kažkaip magiškai pakelia daikto, reiškinio, vertinančio ar vertinamojo vertę. Pavyzdžiui: pati mėgstu skaisčiai raudonus nagus ir daug žiedų ant pirštų – ryškių, gal meniškų, gal masyvių – iki paskutinio savo ilgų pirštų slankstelio. Viena pažįstama nužiūrėjo štai tokias, žieduotas mano rankas, ir tarė: „Ooo, subtilu.“ Jai, matyt, patiko tai, ką matė, bet subtilu? Ką jūs, gerbiamoji, beveik įsižeidusi pagalvojau. Mano rankos ne subtilios – įžūlios, ryškios ir ekstravagantiškos – jos yra mano aksesuaras.

„Joks“ stilius yra joks. Minimalizmas yra stilius, jis gali būti šokiruojantis savo asketiškumu, prabangiais audiniais arba/ir forma. Normcore – ne minimalizmas tradicine prasme, tai gatvės uniforma, siekiant likti nepastebimam. Bet kadangi tai naujas substilius, tai jo nepastebėti neįmanoma. Minimalizmas nereiškia daiktų kiekio, kaip dažnai manoma. Gali būti daug drabužių, komplikuotas drabužio dizainas, tačiau bendras vaizdas sukuria minimalistinį, švarų siluetą.

Kaip manai, kiek mados stilių įmanoma suderinti viename derinyje? Kada yra per daug?

Kiek nori, tiek ir galima. Tik bandydamas atrasi, kada yra per daug.

Trūkstamas stiliaus elementas dažnu atveju būna batai. Sijonai, pėdkelnės – taip banalu. Atsakymas visada yra batai, tinkamai užbaigiantys derinį. Ką patartum ieškant VA TOKIŲ batų? Rinktis įsimintinus, efektingus ar geriau kokybiškus, kuriuos nešios galbūt tavo vaikaičiai?

Efektingi, įsimintini nebūtinai yra nekokybiški :-). Jei yra poreikis ir komfortas nešioti vieną ypatingos kokybės porą batų – pirmyn. Japonų gatvės stilius boro būtent tuo ir išsiskiria – iš kartos į kartą dėvėtais batais, kurie tokie numinti, kad įgyja savotišką charakterį ir estetiką. Stiliaus reikalas. Tačiau Lietuvos klimato sąlygomis tai yra neįmanoma.

Aš turiu apie 50 porų įsimintinų batų. Mano sūnus jų nenešios, tai su draugėmis dažnai pasimainom spintos gėrybėmis vadinamuose closet swap parties – visos atsineša drabužių ir aksesuarų, kurių nebenori, ir pasikeičia į tai, kas patinka.

 

Skaitydama Lauros knygą, mėgavausi kiekvienu sakiniu, nė kiek nekoketuoju taip sakydama!

Jei jau prakalbom apie giminės medžio atšakas… Augini sūnų. Kaip manai, ar reikia lavinti vaikų skonį renkantis aprangą? Kaip kovoji su žmogum-voru ar pimpačkiukais?

Visi animaciniai herojai, jei jie rūpi, yra puiku žaislų ir filmukų pavidalu. Jeigu jis nori kokio herojaus kaukės švėntėms – irgi ok. Bet Aisčio drabužiuose nėra jokių pimpačkiukų, nekovojam dėl to: niekada herojais dekoruotų drabužių nepirkau, todėl jam nėra poreikio jais puoštis. Skonis estetikai panašus į maisto – jei augdami valgom vėdarus ir bulves, tai stebuklas vargu ar įvyks – turbūt neužsigeisim Viduržemio jūros delikatesų.

Kiek vidutiniškai užtrunka, kol pratampai raw džinsus? Tikrai verta tokius įsigyti?

Priklauso, kaip dažnai dėvėsi ir kokio storumo yra audinys. Dabar galima įsigyti jau suminkštinto raw denimo džinsų, – tokiems užtenka poros savaičių. Kietesni, tradiciniai, užtrunka ilgiau. Denimo ekspertai sako, kad tuos tradicinius pralaužti užtruks apie 6 mėnesius. Knygoje aprašiau būdų, kaip pralaužti greičiau ;-). Kodėl juos verta dėvėti? Pirma, raw denimas, skirtingai nei tas guminis, niekada neatrodo pigiai. Guminis denimas (su elastanu, poliesterio pluoštais) storina, laikui bėgant išsitampo, o išsitampęs atrodo klaikiai. Raw denimas su laiku tik tobulėja, nes prisitaiko prie kūno, įgydamas kūno formą, dyla, blunka ir plyšta kaip pagal užsakymą. O įgijęs jūsų kūno formą tampa patogiausiu ir labiausiai kūno linijas dailinančiu drabužiu. Visi mano džinsai tik raw.

O va mažą juodą suknelę siūlai vyt iš spintos lauk… Kodėl?

Nesakau griežtai jos mest lauk. Aš prieš tai, kad ji būtų peršama ir suvokiama kaip drabužis, be kurio stilingas garderobas neįmanomas. Arba, kad ji kažkokia nepamainoma ar lengvai derinama. Nežinau sudėtingiau derinamo ir nuobodesnio drabužio, nei juoda suknelė, kuri, kaip tyčia, geriausiai atrodo pati viena, be jokių pritemptų daiktų. Vis dėlto, jei yra poreikis turėti juodą suknelę, siūlau šiuolaikiškesnį variantą iš juodo sijono ir juodų marškinių ar palaidinės, kuriuos galima derinti su visu likusiu spintos turiniu ir galop sudėti į tą juodą suknelę. O dar tas uniformiškumas, nereikalingas formalumas… „Juoda maža suknele“ gali tapti bet kuris drabužis, kurį mokate derinti ir dažniausiai dėvite.

Išduok, kokių turi silpnybių? 

Čia tos silpnybės, dėl kurių galiu atitrūkti nuo realybės. Batai, galvos apdangalai, kaukės ir kostiumai, vintažas, žiedai, serijinių žudikų ir religinio kulto psichologija (nesakyk, kad nežiūri I.D. Channel?) ir psichologija apskritai, dizainas, interjeras. Maisto ir vyno kultūra.

Smalsu, ką sako Tavo vyras Albertas, žiūrėdamas į Tavo spintą? O kaip reaguoja, kai gviešiesi daiktų dar ir iš jo?

Jam patinka mano spinta, kaip ir tai, kad aš tokia, kokia esu – su savo trenktom silpnybėm. O vat savo daiktų nenori leisti net matuotis – sako, pasimatuosi ir atimsi:).

Beje, jis ir Tavo knygos fotografas. Esu girdėjusi mintį, kad vyrai nemoka fotografuoti moterų ir dažnai pakiša joms kiaulę – priverčia jomis pasijusti pačias moteris. Tau neteko su tuo susidurti? Kaip manai, vyro ir moters akis mato kitaip? Visada laisvai jauteisi prieš objektyvą?

Aš esu ex mados redaktorė, t. y. tas žmogus, kuris sugalvodavo fotosesijos koncepciją, koks merginos tipažas tiks, koks stilius bus ir ką ta mergina veiks kadre. Tai Albertui lygiai taip diriguoju. Surasdavau lokacijas, apsirengdavau ir sakydavau: dabar aš žiūrėsiu į jūrą, o tu fotografuok tada, kai vėjas plaikstys plaukus, pavyzdžiui. Dabar jis viską be sakymo padaro pats: suranda lokacijas, sako, ką man daryti ir kad drabužis neguli ar nefotogeniškas. Ir pats nusprendžia, turim kadrą ar ne.

Aš nefotografuoju drabužių derinių savo blog’ui, nes labai prastai jaučiuosi prieš kameras. Ar įmanoma persilaužti ir priprasti fotografuotis?

Įmanoma, žinok. Aš irgi nemėgau, bet teko ir nuo porą valandų trunkančios vieno derinio fotosesijos prasilaužėm iki 3 derinių per 15 minučių.

Kas svarbiausia fotografuojant?

Man – kompozicija, šviesa ir spalvos. Bet aš – ne fotografė ir neplanuoju ja būti.

Kurdama savo stilių, vėluodavai į pamokas, aš visada paskutinė ateidavau į redakciją. Mes – tarsi įrodymas, kad stiliui nereikia daug pinigų, bet reikia laiko. Iš kur jo paimti šiais beprotiško bėgimo ir užimtumo laikais? Ar todėl daugelis rengiasi lyg uniformomis?

Uniforma yra gerai – kiekvienam ji sava. Vienai uniforma yra a la Rožytė, kitai – normcore ir panašiai. Taip ir turi būti. Uniforma yra dalis kasdienybės ritmo.

Sutinki, kad nėra blogų drabužių, tik netinkami deriniai?

Dar pridėčiau – netinkamos proporcijos, netinkama situacija, netinkamas dydis, nesigaudymas madoje.

Aš, pavyzdžiui, labai mėgstu sukneles ir sijonus, bet nešioju juos dažniausiai ant kelnių. Ar tai rodo mano asmenybės dualumą? Esu kieta, bet ir moteriška? Ir – pagaliau – ar tai atrodo stilinga?

Tai esi tu, ir tai išskiria tave iš kitų – stiliuje tas svarbiausia, na, braižas, parašas. Dėl dualumo… Pasikapstyk spintoje, atrasi, kad daugiau kampų turi, ne tik du :).

Ar Tau neatrodo, kad žmonės truputį prisibijo stilingų žmonių? Visada saugiau užkalbinti tą niekuo neišsiskiriančią moterį. Ji greičiausiai pavyzdingai virtų valgį, paglostytų nuo pagirių skaudančią galvą ir nekvaršintų jos visokiais keistais prasimanymais. Ar, norint turėti stilių, reikia turėti ir charakterį?

Sakyčiau, kai žinai, kas esi, kur link eini ir ką nori pasakyti, stilius formuojasi savaime. Niekas netrukdo turėti skonį gyvenimui, stiliui, gaminti valgyti, glostyti mylimųjų galvas, o savo galvą kartais atrasti padebesiuose. Baimė stilingiems kyla iš sovietinio mentaliteto: tuščia, fyfa, pasikėlus ir panašiai. Reikia kiaušų nebijoti žaisti savo įvaizdžiu. Tad tu teisi – charakteris būtinas.

Beje, Tu velniškai stilinga, bet gamini valgyti! Tavo receptų yra net knygoje. Kas, be ledų, Tau dar labai patinka? Kad maistas gali būti madingas, lyg ir viskas aišku, o stilingas? Kas jam suteikia to stiliaus? 

Maistas turi būti skanus! Bet, aišku, estetika yra dalis skanumo.

Skyriuje apie vintažą pateiki filmų, kurie padėtų perprasti to laikotarpio madą, sąrašą. O kokie filmai apie madą Tavo pačios mėgstamiausi? O ką naujausio esi mačiusi?

Tie filmai nebūtinai apie madą, bet jie gerai atspindi knygoje minimus laikotarpius. Dabar daugiau žiūriu dokumentiką – apie madą taip pat. Pavyzdžiui, kodėl japonai dievina amerikietiškus vintažinius džinsus ir kuo skiriasi japonų denimo kultūra nuo vakarietiškos. Japonijos neidealizuoju – aš už Vakarus, tačiau japonuose denimo reikalai yra unikalūs.

„Viskas, kas močiutiška, dabar madoj.“ Kaip manai, kiek tęsis ši tendencija?

Nemanau, kad tai yra tendencija, jei tendenciją laikysime laikinu dalyku. Mados industrija privalo tapti ir tampa sąmoningesnė (kitos išeities nėra – mados industrija pagal taršą yra antra po naftos industrijos) – stengiamasi perdirbti padėvėtus drabužius, sunaudoti senus perteklinius audinius. Ekologija, sąmoningumo skatinimas – ne tendencija. Atsigręžimas į vintažą – visiškai suprantama tokio sąmoningumo dalis. Mada visada atspindi tai, kas aktualu.

Trendy daiktai netarnauja kelis sezonus, jie kaip desertai – jų nereikia, bet sunku atsisakyti. Kada paskutinį kartą taip smaližiavai ir kokie saldėsiai tai buvo?

Mano desertai dažniausiai yra batai – paskutiniai buvo raudoni lakiniai „Marc Jacobs“ batyčiai, lolitiški tokie. Dabar – ant dietos, nes nusipirkom namą, kuriam reikia baldų ir kitų grožybių.

Blog’e žadėjai papasakoti istoriją apie savąją „birkin“ rankinę. Gal gali dabar?

Gi papasakojau! Poste „Ar gražu kopijuoti“. (Visoms neskaičiusioms ar praleidusioms, kaip aš, tačiau smalsaujančioms dabar puiki proga nuklysti į Lauros blog’ą ir jį paskaityti. O kai baigsit, paskaitykit, kaaaaip ji pasakoja apie savo įkvėpimų užrašinę, atrodo, vidurnaktį pultum į knygyną.)

Nustebau perskaičiusi Tavo teiginį, kad citrininė yra naujoji juoda. Rimtai? Sakai, kad to nėra jokiose stiliaus knygose ir tai eina prieš visas tradicinio stiliaus taisykles, bet patikrinai ją asmeniškai, todėl Tavim tikiu. O kaip vertini „Pantone“ kasmet renkamą metų spalvą?

Žinai, kas patinka „Pantone“? Spalvų aprašymai ir pavadinimai, nereikia net spalvos matyt – galva svaigsta nuo asociacijų.

Asta, nu. Mano knyga gi ne diktatoriškas traktatas. Bet citrininė, grynai subjektyviai, tapo lengviausiai derinama spalva – sunku patikėti, bet ji stebuklingai draugauja su labai daug spalvų. Aš net citrininę aksominę sofą nusipirkau.

Citrininę geltoną paprasčiau derinti nei, sakykim, juodą, kuri nors ir puiki, bet dera su labai ribotu spalvų kiekiu, o geriausiai – pati su savimi. Juoda per daug egoistė ir ori, kad leistųsi kitas spalvas į kompaniją.

Ko sau palinkėtum 2017-aisiais?

Naujų atradimų.

Ačiū! Turėjai atrast tiesiog titaniškos kantrybės atsakyt į šitiek klausimų (o skaitytojai – visa tai perskaityt). Beje, Tu buvai vienas mano dabar jau praėjusių metų atradimų!

Kalėdinis Grinčo stilius (visoms ir visiems, per Kalėdas staiga atradusiems, kad Grinčas yra jų alter-ego)

*Grinčas - kalėdinio širšalyno toleravimo mechanizmas, ypač kai esi toli nuo artimųjų. Pasikrauna nuo kalėdinių blizgučių, bantukų ir bendros in-the-air psichozės.

"Ugly Betty"

"Ugly Betty"

Ar jau galvojate apie šventinį garderobą? Aš, kaip tikrų tikriausias Grinčas*, turiu idėją. Ir šią idėją išmainyčiau nebent į ką nors iš Alessandro Michele kolekcijų (#gucciyrabiblija). Daugiau konkurencijos šis daiktas neturi.

Lietuva vengia bet ko, kas artinasi iš JAV. Bet yra vienas geras dalykas, kurį senasis žemynas pasiskolino ir tapo nauju, neįtikėtinai populiariu kalėdiniu drabužiu, savo juokingu absurdiškumu nurungęs vakarines sukneles: bjaurūs kalėdiniai megztiniai (angl. ugly Christmas sweater). Kuo, ėė, kaip čia pasakius, beviltiškesni, tuo geriau. Neturi laiko, neturi noro, niekas netinka, nepatinka tendencijos, eini prieš bangas, kartojasi vakarinių drabužių tendencijos, nori būti dėmesio centre? Kalėdiniai megztiniai savo raudonai-žaliai-baltai spindinčioje grožybėje sutalpina visas kalėdines nuotaikas ir nenuotaikas. Bet kokia vakarinė suknelė nublanks prieš bjauriuosius, neironizuoju. Kaip tik jo ieškau.

sanantonioexpressnews.com. Tokias tetas pamenu dar iš savo paauglystės. Bet jos nedingo (tas yra gerai - nebūtų iš ko gaudyti idėjas visokiems Bjaurių megztinių vakarėliams)

sanantonioexpressnews.com. Tokias tetas pamenu dar iš savo paauglystės. Bet jos nedingo (tas yra gerai - nebūtų iš ko gaudyti idėjas visokiems Bjaurių megztinių vakarėliams)

Kodėl tie megztiniai “bjaurūs” – sunku pasakyti. Man jie primena močiutės nuregztus briedžiais ir eglutėmis dekoruotus vaikiškus megztinius, o kas močiutės nuregzta dažniausiai nepavaldu jokiems vertinimo kriterijams nei tendencijoms, jie kvepia nostalgija. Kai pardavėja San Diege mano šiaurietiškam, kaimiškai raštuotam, neraudonam megztiniui ankstyvą rudenį išreiškė komplimentą “I love your christmas sweater” (angl. “man labai patinka tavo kalėdinis megztinis”), nebežinojau, ką atsakyti – ačiū ar pasiūsti ją kuo toliau.

Ruby Aldridge <3

Ruby Aldridge <3

Bjauriais kalėdiniais tradiciškai vadinami kalėdinių spalvų (raudonos, žalios, baltos) megztiniai su privalomais motyvais: briedžiais raudonomis nosimis, sniego seniais su morkomis vietoj nosių, skarotomis eglutėmis, gauruotomis meškutėmis, snaigėmis, zylėmis, kalėdiniais tortais, prakartėlėmis ir Kalėdų seniais. Dažniausiai viskas vienu metu - megztinyje įkomponuota siuvinėjimo, įmezgimo ar aplikacijų būdu. Kalėdinis megztinis yra nuoširdžiausia, naiviausia dovana iš praeities -  tiesiogine prasme. Galbūt dovanotas artimojo, kuris naiviai nenutuokia/nesupranta jūsų stiliaus. Ir nenuostabu, kad naiviosios dovanos nugula vintažiniuose butikuose. Tačiau ten jos nedulka!

JAV kalėdiniai megztiniai iš padėvėtų drabužių parduotuvių dingsta likus keliems mėnesiams iki Kalėdų. Interneto parduotuvės suskubo užpildyti nišos – tačiau net ir iš jų bjaurieji dingsta gerokai iki Kalėdų. Google paieškoj vos įvedus ugly christmas sweater išmeta dešimtis, ne – šimtus bjaurių kalėdinių megztinių parduotuvių.

soletopia.com. Šitie bičai turi biški rafinuotesnį supratimą apie kalėdinį stilių.

soletopia.com. Šitie bičai turi biški rafinuotesnį supratimą apie kalėdinį stilių.

Kaip ir ūsai bei barzdos, akiniai raginiais rėmais, t.y. old-school’as - viskas, kas nešiuolaikiška, įskaitant skarotuosius megztinius, kurie hipsterių dėka į madą grįžo 2011-aisiais ir tapo šventinio garderobo numeriu 1. Po kelių metų adaptacijos kalėdinių megztinių paklausa išaugo 450 proc. Stebuklų metas.

Vyro darbe kasmet rengiami bjauriausiojo kalėdinio megztinio rinkimai – tik dėl jų į tuos (nuobodžius) vakarėlius ir einu. Bjaurūs megztiniai visiems patinka! Gruodžio 12 – nacionalinė bjauriojo Kalėdų megztinio diena JAV. Kalėdinis megztinis tapo tarsi ironišku šarvu prieš per siūles sprogstančią Kalėdų isteriją. Ar nevisai delikačiu būdu parodyti savo požiūrį į Kalėdas. Ir pamerkti akį savo močiutei.

Europoje nuostabūs negražieji įsibrovė į aukštąją madą ir tapo rafinuotesni. Močiutiški geometriniai raštai (angl. fair-isle), spindintys siuvinėjimai ir skoningesnės kalėdinės spalvos pamažu transformuoją bjaurų kalėdinį megztinį į, sakykim, sezoninį puošnų megztinį. Spėju, komplimentą pasakius pardavėja greičiausiai tą, sezoninį, ir turėjo omeny. Kaip bežiūrėsi, skarotų eglučių megztiniai iš pašaipių tapo skoningo šventinio garderobo dalimi. Sunku įsivaizduoti – jei galvotume apie originalų aprašytąjį variantą.

Leandra Medine

Leandra Medine

Visgi, bent jau man, atmetus visus stereotipus, šis megztinis yra daugiau nei šmutkė. Kalėdos apskritai, daug kam gali būti užgožtos komerciškumo, banalumo. Šis nostalgiškas, didelis, beformis, juokingai neskoningas, belytis drabužis beveik stebuklingai nuima šventinių vakarėlių, vakarienių, išlaidų įtampą, trumpam pertraukia iki skausmo ausyse užstrigusias kalėdines melodijas ir tarsi grąžina ten, kur svarbu - į šeimą.

Tai su šventėm!

Laura

Raudona, švelni ir spindinti

Kas? Nauja užrašų knygutė. Tiesiog limpa prie rankų – graži gavosi, nors tu ką. Užrašų knygutės nebūna apie kažką – na, jos skirtos tapti tuom kažkuom – savininko užrašų dėka. Ir maniškė tokia pati, tik dar ir įkvepianti - pilna iliustracijų ir 10 pačių įžūliausių mados mūzų, neieškančių žodžio kišenėje ir jų pamąstymai apie madą, grožį, kompleksus ir vyrus. Viliuosi, kad mano surinktų ir iliustruotų mūzų išmintingos mintys, patarimai, paburbėjimai ir replikos privers šyptelt, pasikelti nuotaiką, įkvėps naujam žygiui ar netgi išprovokuos “aha! o ką sakiau!” akimirką. Dariau tokią knygutę, kokios pati norėčiau – ir užsirašyti, ir papaišyti ir paskaityti. Praktiška, ane? (Psst, praktiškos ir gražios dovanos – geras dalykas, nes retas!)

Labai norėjau raudonos knygutės – ne bet kokios, o štai tokios - kininės raudonos ryškumo (angl. Vermillion red). Kad būtų sexy, įsimintina, stiprių moterų knyga. Na, gerai užrašų knygutė apie stiprias moteris - stiprioms ir norinčioms tokiomis būti.

Ją iliustravau besikraustydama iš Japonijos į JAV – tarp kalnų dėžių ir išmėtytų daiktų, naktį, kai visi aplink knarkė, laukdama kažkelinto vėluojančio lėktuvo. Okinavoje, Tokijuje, Niu Orleane ir Misisipės pakraščio miestely, Šiaurės Karolinos karinės bazės viešbuty – sudrožiau 4.5 vermillion red pieštukus, ištaškiau pusbutelį japoniško kaligrafijos tušo ir kalną grafitinių pieštukų – knygutė žūtbūt turėjo atsirasti prieš Kalėdas. Ir atsirado, kaip koks stebuklas - naglas nagliausias stebuklas.

Jau šiandien “Įkvėpimo užrašinę siekiančiai būti savimi” rasite www.knyguklubas.lt (EU 8.53), “Pegasas”, "Vaga" ir kituose knygynuose bei "Maximose".   

Štai kokia ji:

Knygų klubo naujienlaiškio fragmentas. www.knyguklubas.lt

Knygų klubo naujienlaiškio fragmentas. www.knyguklubas.lt

Su kalėdiškiausiais, šilčiausiais ir nagliausiais linkėjimais! 

Laura

Ar gražu kopijuoti?

„Talentai skolinasi, genijai vagia“, – prisiminiau interneto platybėse keliaujančią frazę nardydama Seulo mados labirintuose: nuo pigiausių niekniekių turgų iki didmeninės prekybos dangoraižių, prikimštų garsiausių dizainerių drabužių. Padirbtų, žinoma. Ir pati vaikštau švytuodama „Hermes Birkin“ rankinės precizine kopija.

gray2.jpg

„Birkin“ kainuoja 12 000–200 000 dolerių, tad net nenoriu apsimetinėti, kad tokie pinigai cirkuliuoja mūsų šeimos biudžete šopingui, ir dėl to nesijaučiu nė per nago juodymą blogai. Garsiosios rankinės gaminamos ypač mažais kiekiais (jų laukti reikia apie šešerius metus) - visos norinčios ir turinčios atliekamų bent 12 000 dolerių nesulauktų. Jane Birkin yra viena iš mano stiliaus dievaičių, o ši kopija už 3 proc. kainos yra iš serijos #tumanpatinki.

Jane Birkin su Serge Gainsbourg. Šiaip tai Jane, iki garsiosios rankinės sukūrimo, pavadintos jos garbei, nesiskyrė su savo pintu krepšiu.&nbsp;

Jane Birkin su Serge Gainsbourg. Šiaip tai Jane, iki garsiosios rankinės sukūrimo, pavadintos jos garbei, nesiskyrė su savo pintu krepšiu. 

Turėtų būti gėda? Minčių kyla visokių. Kopijavimas madoje yra unikalus reiškinys – ne juoda ir balta, o labiau pilka zona.

Plagiato ieškojimas Lietuvoje yra įstabi paranoja, kokios nemačiau niekur kitur. Tokios grupės kuriasi socialiniuose tinkluose – jų nariai dėl „savo“ idėjų leidžiasi į beprasmes diskusijas, kas pirmesnis: višta ar kiaušinis; pavieniai freelancer’iai visur mato savo idėjų kopijas; dizaineriai grasina teismais kiekvienai provincijos mezgėjai ir siuvėjai. Didelės žuvies mažoje baloje problema.

Iš savo patirties Kalifornijos dailės institute pamenu vieną incidentą, kai penki studentai į tą pačią paskaitą atnešė identiškus namų darbus, t. y. visi penki nuo kažko nukopijavo neimprovizuodami. Kadangi instituto taisyklės draudė plagiavimą, užsukau pas katedros vedėją pasitarti. O ši prunkštelėjo, mojuodama Autorių teisių, patento ir plagiato įstatymų knygiūkšte man panosėj: „Ką, visos tavo paskaitų medžiagos – absoliučiai autentiškos? Ką, nė sykio neatsidarei „Google“ ir neišsisaugojai nė vienos nuotraukos ar užduoties pavyzdžio? Nuotrauka tavo „PowerPoint“ programoje, jei nėra pačios daryta ir be nurodytų šaltinių, jau yra plagiatas.“ Dėl to, kad namų darbas gal buvo per sunkus ir studentams teko ieškoti trumpesnio kelio, buvo atskiras „kilimėlis“ man.

JAV autorių teisių įstatymas, ginantis muzikos, meno kūrinių, literatūros, teatro ir kino kūrėjus, mados neįtraukia (ir niekada nebandė) į meno kūrinių kategoriją, nes mados daiktai yra pirmiausia funkcionalūs, t. y. jų funkcionalumas yra svarbesnis nei meninė vertė (kas galėjo pagalvoti?!).  

Paradoksas, tačiau moderniojoje mados industrijoje kopijavimas (ir padirbiniai) nelaikomi blogiu ir yra beveik reikalingi: su tuo sutinka net kūrėjai – tai palaiko industrijos inovatyvumą ir dinamiką. Į 2017 m. „Gucci“ kruizinę kolekciją dizaineris įtraukė trikotažinius marškinėlius, kurie atrodė kaip pigūs padirbiniai, o rankinės su užrašu REAL – tarsi nupurkštos grafičių dažais.

Nepaisant piktų autorių teisių bylų, tendencijos pamirštamos po pusmečio, po dvejų metų perdaromos, kas nors jas nukopijuoja, dar kas nors atsiranda iš kopijos – ratas sukasi, idėjų netrūksta: mados industrija atvira visiems, kas nori į ją patekti. Patentuotų dalykų, dėl kurių verta kelti painias bylas, madoje yra nedaug. Nors autorystė dizaineriui priklauso automatiškai, patentą reikia gauti. Niekas nesiekia patentuoti dizaino, kuris nebebus aktualus po metų, nes tai kainuoja, užtrunka labai ilgai, o Patentų komisiją tektų ilgai ir kantriai įtikinėti, kad raudoni padai, aguona ar mėlynas turkio atspalvis yra inovatyviausi, unikaliausi, iki tol neregėti – tavo pirmojo sukurti dalykai.

Visgi ne visi nukopijuoti dizaineriai jaučiasi nuskriausti: ne vienas, kuriantis gatvės subkultūrų inspiruotus drabužius, sako, kad pamatyti savo darbo kopiją kinų turguje ar ant tetulės, pardavinėjančios buritus, biusto yra komplimentas. Vadinasi, idėja sugrįžo ten, iš kur kilo, – į gatvę, kartu užsitikrindama išliekamąją vertę.

Kaip sakė madam Chanel, „anokia mada, jei ji nepasiekia gatvės“, o gatvei plagiato taisyklių knygiūkšte panosėj nepamojuosi.